Twilighters in Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Twilight Turkiye Fan Sitesi

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Romantik Vampirler Diyarı

+3
april.rain
gölgeharamisi
diadem
7 posters
YazarMesaj
diadem

diadem

Romantik Vampirler Diyarı Empty
MesajKonu: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyC.tesi Ağus. 16, 2008 3:08 pm

Fantastik edebiyat ve grafik roman meraklısı Mert Yenici sinema hazırlıklarını heyecanla takip ettiğimiz Alacakaranlık isimli romantik vampir kitabını inceledi. Alacakaranlık, genç bir kız ile yakışıklı bir vampir arasındaki sarsıcı aşk hikayesini anlatıyor. Bu trajik ilişki kitap dünyasında epey ses getirdi; yakında beyazperde de çok konuşulacak gibi gözüküyor. Şimdiden iyi okumalar!

Romantik Vampirler Diyarı 4191_110

Türkçe basımının geç yayınlanmış olmasından ve çok az yerde bulunabildiğinden olacak Türkiye’de henüz büyük bir hayran kitlesi yaratamamış olan Alacakaranlık, ister inanın ister inanmayın çıktığı Amerika kıtasında ikinci bir Harry Potter vakası haline gelmiş durumda. Hatta kitabın fanlarının film uyarlamasını Harry Potter ve Melez Prens’ten bile heyecanla beklediklerini söylersek çok da abartmış olmayız sanırım.

Günümüzde bu tür fantastik edebiyat ürünleri çok da orijinal fikirlerle karşımıza gelmemelerine rağmen hedef kitlesi olan genç güruh sayesinde birer fenomen haline gelmekte gecikmiyorlar. Mesela Rowling’in anlattığı hikaye yeni olsa da sunduğu cadılar ve büyücüler dünyası büyük ölçüde daha önce karşılaştığımız, duyduğumuz efsane ve mitler üzerine kurulu. Bu anlamda, Rowling’in yaratıcılığı hikayeyle sınırlı kalmakta; esinlendiğini kabul ettiği Lewis’in Narnia Günlükleri’ndeki gibi yeni bir dünya sunamamakta.

Stephenie Mayer de ilk bakışta aynı dertten mustarip gibi gözükse de kendisinin yeni bir dünya yaratma çabası veya vampir ekolüne yeni bir şey katmak gibi bir amacı yok. O daha çok bildiğimiz vampir klişelerini bir bir yok ederek farklı bir şeyler sunmaya çalışmış. Gayet anlaşılır bir dille, tam da gençlerin ilgisini cezbedecek bir şekilde anlattığı “ayrı dünyaların insanıyız” temalı aşk hikayesi de meyvesini vermiş nitekim.

Esas kızımız Isabella, annesinin başka bir adamla evlenmesi üzerine Arizona Çölü’ndeki sıcak Phoenix’ten babasının yanına, Washington’ın soğuk ormanları arasındaki Fork kasabasına taşınır. Buradaki yeni okuluna ve hayatına uyum sağlamakta gecikmeyen Bella’nın hayatı Edward ile tanışınca alt üst olur. Kendisinin aksine olabildiğine “cool” olan bu çocuk, üvey kardeşleriyle takılmakta; sosyal çevresi de bu grubun dışına taşmamaktadır. Ailece fiziksel olarak cezbedici olan kardeşlerin bu soğuk tavrı Cullen Ailesi hakkında bazı dedikoduları da beraberinde getirmiştir.

Edward’a olan ilgisi nedeniyle, Bella, etliye sütlüye bulaşmadan kendi hallerinde ormandaki evlerinde yaşayan bu ailenin sırrını keşfetmekte gecikmez. Vampir olan Edward’ın da Bella’nın yüzyıllardır beklediği ruh eşi olduğu anlaşılınca tehlikeli bir aşk hikayesi yaratmak için bütün gerekli malzemeler tamamlanmış olur. İnsan kanı içmemeye kendini adamış olan Edward, hem Bella’nın kanına karşı duyduğu içindeki açlıkla, hem de kızın Edward’ın zayıf noktası olduğunu bilen peşlerindeki vampirlerle mücadele etmek zorundadır.

Vampirlerle kafayı bozmuş olan bir arkadaş vasıtasıyla varlığından haberdar olduğum Twilight Serisi’nin (ilk kitabın adı olmasına rağmen serinin adı olarak da geçiyor) konusunu duyunca “Allahım ne kadar orijinal bir fikir!!!” tepkisi verdiğimi itiraf etmem lazım. Ölümlü kız, vampir çocuğa aşık olur. Aşklarını korumak için tüm engellere birlikte göğüs gererler vs...

O kadar vampirli film ve dizi izledikten sonra, Buffy the Vampire Slayer’dan devşirilmiş gibi duran bu hikayeyi öğrenip de heyecanla kitaba başlamam beklenemezdi sanırım. Ama konusunun aksine, hikaye ilerledikçe daha orijinal bir şeylerle karşı karşıya olduğunuzu yavaş yavaş anlıyorsunuz. Genel olarak bayan okuyucuları hedef almış gibi bir hali var Mayer’in. Kendisi de erkek okuyucunun pek ilgisini çekmediğini fark etmiş olacak ki, serinin son kitabı Midnight Sun’da olayları Edward’ın gözünden anlatacağını açıkladı.

Yine de kendisinin bu şekilde kitle seçmesi, çok daha geniş bir tabana yayılmış bir okuyucu kitlesi olan Rowling kadar olamayacağını gösteriyor. Dediğim gibi, hikayemiz esas kızın ağzından anlatıldığı için bayan okuyucular daha fazla keyif alacaklardır. Bir kadının beynine girebilmek, onun bakış açısıyla erkeklere bakabilmek ilk başta erkek bir okuyucu için ilginç bir deneyim olsa da Bella’nın sevdiği erkeğin fiziksel görünüşünü çocuk sanki yarı-tanrıymışçasına tasvir edişi (beyaz teni, kaslı kusursuz vücudu şeklinde) bir süre sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

Dahası çocuğa beslediği aşk, körü körüne ona bağlanışı, onun yanında kendini son derece zayıf hissedişi, kızcağızı bizim gözümde tam bir “aptal aşık” durumuna düşüyor. Üstüne bir de Bella’yı kendine güvensiz, spor yaptıkları derslerde iki topu fırlatmaktan aciz sakar bir kız yapan Stephenie Mayer, niçin Bella’yı bu kadar “ezik” bir karakter olarak çizmiş, önceleri anlam veremedim açıkçası.

Sonradan Bella’nın o yaştaki birçok kızla aynı problemleri yaşadığını, aynı şeyleri hissettiğini idrak edip sustum. Edward ise ayrı bir muamma. Elinden gelmeyen iş olmayan ve Antik Yunan’dan fırlamış bir heykel gibi kusursuz tasvir edilen karakter, erkeklerin sinirini bozacak derecede mükemmel duruyor. O yüzden ona hiç girmeyelim.

Fantastik romanların sinemaya aktarılmasına artık alışkın olduğumuz için Twilight ile ilgili devam etmekte olan film projesine şaşırmıyoruz elbette. İlk kitabın ardından gelen ve aynı başarıyı yakalayan New Moon ve Eclipse de büyük ihtimal beyazperdeye aktarılacak. Stephenie Mayer, serinin 4. Kitabı Breaking Dawn’ı da geçtiğimiz günlerde yayınladı. O şimdi son kitabının satışlarının kaymağını yiye dursun, tüm okuyucuların gözleri Aralık ayında gösterime girecek filme çevrilmiş durumda.

Aşağı yukarı iki serinin de hayranlarının aynı kitle olduğunu varsayarsak Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde kızların hayran kaldığı Cedric Diggory rolündeki soluk benizli İngiliz oyuncu Robert Pattinson’ın, yakışıklı vampirimiz Edward Cullen olarak seçilmesi şüphesiz isabetli bir karar. Saf aşık Bella Swan rolünde ise Panic Room’da Jodie Foster’ın kızı olarak izlediğimiz Kristen Stewart’ı görüyoruz.

Şahsen Donnie Darko’dan bu yana takip ettiğim Jena Malone’u bu rolde görseydim yapım benim için daha ilgi çekici bir hal alabilirdi, zira kitap boyunca karakterin yerine onu koymaktan kendimi alamadım. Oyuncu seçimlerinin ne kadar başarılı olduğunu, hikayenin ne denli iyi yansıtıldığını yıl sonunda (bizde iyi ihtimalle 2009 başı) adam akıllı görebileceğiz. Bu seriden henüz haberdar olmayan bayanlara romanı almalarını öneririm. İlle de merak eden erkek varsa, onların daha az kadınlara yönelik olabileceği için Aralık’taki filmini beklemeleri daha hayırlı olacaktır.

Mert Yenici/Beyazperde
gölgeharamisi

gölgeharamisi

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPaz Ağus. 17, 2008 2:17 pm

evet kitabın erkekler tarafından ilgi görmediği bir gerçek bende kusursuz anlatılmış bir kızın kitabını okumazdım :p ama sonuçta bu bir kitap ve erkeklerde okumalı :d paylaşım için teşekkürler..
april.rain

april.rain

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPaz Ağus. 17, 2008 5:36 pm

Birazcık kitabı ve karakterleri yerden yere vurmuş gibime geldi başlarda ama hiç değilse sonlarda hakkını vermiş kitabın Razz
Kitabı eleştirmeye değer bulmuş ve insanlara tanıtmış. Herkesin okumasına yeterli bi tanıtım değil tabii ama olsun bu bile işimize yarar.
Ayrıca, evet edward yarı-tanrıdır sorunu olan mı var ? lol!
Lord_Revan

Lord_Revan

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPaz Ağus. 17, 2008 6:44 pm

Erkeklere hitap etmemesini anlamıyorum bende. Bana gayet güzel hitab ediyor. Sonuçta bu kitaptan ne aldığına bağlı. Ben Edwardı model alıp ben bitmişim dersem depresyona girerim tabi. Beni kitaba çeken en başta da o aralarında ki kusursuz aşk olmuştu hala da öyle. İki oldu böyle bir eleştiri görüyorum, canım sıkılmaya başlıyor artık. Bu kitap genel kitleye hitab eder, nokta. (oh be rahatladım Very Happy)
gölgeharamisi

gölgeharamisi

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPaz Ağus. 17, 2008 7:32 pm

seni tebrik ediyorum kendinle barışıksın keşke herkes böle olabilse.. Rolling Eyes
diadem

diadem

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPaz Ağus. 17, 2008 11:02 pm

ben bazı yerlerde adama katılmıyorum edward gerçekten doğa üstü yunan heykeli gibi bir karakterse ve stephenie ablamız bunu güzel bir betimlemeyle anlatıyorsa erkekleri kıskandırcak bir durum yokki ortada Rolling Eyes Razz ayrıca kendini çok beğenmeyen ve biraz duygusu olan her erkek bu kitapta kendine göre birşeyler bulabilir yani asıl konu edward değilki aralarındaki aşk I love you bence adam edward ı kıskandı ama kitabı beğendi ve böyle bir eleştiri yazdı Razz
gölgeharamisi

gölgeharamisi

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptySalı Ağus. 19, 2008 1:18 pm

bencede çekememiş adam :d eleştirmiş hemen cık cık
diadem

diadem

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptySalı Ağus. 19, 2008 2:44 pm

ama yinede kitabın farkedilip okunup eleştirilmeye layık görülmesi güzel bişi
gölgeharamisi

gölgeharamisi

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 12:01 pm

bende çevremde bir sürü erkeğe zorla okutmaya başladım kitabıVery Happy
Angélique

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyPtsi Ağus. 25, 2008 6:01 pm

[i]Ben bu yazı da kitabın fazla eleştirildiğini düşünüyorum ama beyazperde'ye bir değişiklik var mı diye çok sık baktığım için fark ettim bu yazıyı ve daha önce yine aynı site de sinema filmiyle ilgili haberi görmüş olmama rağmen merak edip de okumamıştım. Ancak yazıyı okuduktan sonra internette yaptığım araştırma sonucu Dharma yayınlarının kitabın basımını durdurduğu, İstanbul'un dışında kitabın bulunamadığını öğrendim ve e-book halinde okuduğum kitabı hem de ardı ardına 3 kez...

Yazı da bahsedildiğinin aksine Bella Edward'ı muhteşem bir erkek portresi olarak çiziyor olabilir ancak aynı şekilde kendi hemcinsi olan Rosalie'nin de 'tüm kızları sönük bırakacak kadar güzel' olduğunu söylemeden geçmiyor. Ayrıca Stephenie Meyer'in Bella'yı "ezik" bir karakter olarak çizdiğini de düşünmüyorum. Okulun ilk günü pek çok erkeğin dikkatini çeken kaç tane ezik karakter tanıyor kendisi acaba? Ben lise de hiç rastlayamadım da... Kim ne derse desin uzun zamandır bu kadar hızlı bir şekilde bitirmemiştim hiçbir kitabı. Muhteşemdi. Ve bu yazı iyi ki yazılmış yoksa filmi izledikten sonra okuyacaktım kitabı vr çook geç kalmış olacaktım... Very Happy Very Happy
Egeedward
Admin
Egeedward

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyÇarş. Ağus. 27, 2008 3:56 pm

Dahası çocuğa beslediği aşk, körü körüne ona bağlanışı, onun yanında kendini son derece zayıf hissedişi, kızcağızı bizim gözümde tam bir “aptal aşık” durumuna düşüyor. Üstüne bir de Bella’yı kendine güvensiz, spor yaptıkları derslerde iki topu fırlatmaktan aciz sakar bir kız yapan Stephenie Mayer, niçin Bella’yı bu kadar “ezik” bir karakter olarak çizmiş, önceleri anlam veremedim açıkçası

Hahaha. XD
ben bu adamla tanışmak istiyorum Very Happy

XO.

E
edwardbells*

edwardbells*

MesajKonu: Geri: Romantik Vampirler Diyarı   Romantik Vampirler Diyarı EmptyC.tesi Ağus. 30, 2008 5:16 pm

haha bende !!! Twisted Evil

Romantik Vampirler Diyarı
1 sayfadaki 1 sayfası